Zastosowanie Skanerów 3D

Zastosowanie skanerów 3D

 Zastosowanie skanerów 3D w muzealnictwie

 i archeologii 

                                                                                

 

Archeologia i muzealnictwo to dwie dziedziny nauki, w których wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologii 3D staje się codziennością. Skanowanie 3D eksponatów muzealnych oraz skanowanie wykopalisk archeologicznych przyczynia się do ich popularyzacji wśród szerokiej rzeszy zainteresowanych, a możliwość stworzenia wirtualnych kolekcji eksponatów zwiększa atrakcyjność muzeów.

 

 

Skanery 3D są najlepszym narzędziem do bezpiecznej i bezdotykowej digitalizacji zbiorów muzealnych. Pozwalają opracować precyzyjną dokumentację mierzonego obiektu, stworzyć kopię za pomocą techniki druku 3D. Nasze urządzenia umożliwiają tworzenie wirtualnych obiektów muzealnych do prezentacji lub na strony internetowe.

Digitalizacja zbiorów muzealnych pozwoli na zachowanie eksponatów w dobrym stanie przez wiele kolejnych dekad oraz na przekazanie współczesnych osiągnięć naukowych kolejnym pokoleniom. Połączenie najnowszych technologii z tradycyjnymi metodami naukowymi i tym razem zyskuje popularność w coraz szerszych kręgach zainteresowanych.

 Powstające eksponaty 3D zaprezentowane w wirtualnych muzeach będą udostępniane nie tylko studentom zgłębiającym wiedzę z danego zakresu, ale również szerokiej publice internautów. Cały projekt digitalizacji zbiorów muzealnych ma na celu promocję tych tradycyjnych nauk w nowoczesny i przykuwający uwagę sposób.

 

 

Skanery 3D w archeologii: wdrożenia

 

Skanery 3D służą m.in. polskim archeologom prowadzącym badania na stanowisku archeologicznym Machu Picchu w Peru:

 Przeczytaj więcej na stronie:

http://www.skanery3d.eu/46-nowoci/126-skanery-3d-artec-w-sluzbie-polskiej-archeologii-badania-w-machu-picchu

Znalazły również zastosowanie w Małopolskim Instytucie Kultury, gdzie eksponaty muzealne są digitalizowane i prezentowane w technologii 3D:

http://muzea.malopolska.pl/

 

A oto możliwości wykorzystania skanerów 3D podczas prac naukowych:


Artec 3d Scanning Ogham stones in Ireland:

 

Artec 3D scanner: Wirtualne muzeum Chorwacja:

Skanowanie 3D dużego posągu Dawida:

 Skanowanie 3D Mumii

Model 3D – figura z brązu: http://viewshape.com/shapes/lyhpuio4imx

 


 Zastosowanie skanera 3D w multimediach

 

Nasze skanery 3D znajdują zastosowanie w branży multimedialnej. Pozwalają tworzyć trójwymiarowe wizualizacje, atrakcyjne dla internautów i potencjalnych klientów, przeznaczone do publikacji na stronach internetowych.

Skanery 3D efektywnie wspomagają pracę producentów gier komputerowych oraz filmów. To dzięki nim powstają niezwykłe i wręcz niewiarygodne efekty specjalne. Procves tworzenia grafiki 3D oraz efektów specjalnych przebiega teraz znacznie szybciej i zazwyczaj bez niebezpiecznych akrobacji kaskaderskich. Postałe podczas skanowania 3D dane czyli skany 3D mogą być niemalże natychmiast przetwarzane za pomocą popularnych narzędzi do grafiki 3D, takich jak Autodesk 3Ds Max, Blender oraz ZBrush.

 

Moda - najnowsze trendy powstają w oparciu o skany 3D

 

Skaner Artec 3D jest w stanie wygenerować model 3D człowieka zaledwie w kilka minut. To fantastyczna wiadomość dla producentów odzieży i stylistów.! Dla kreatorów i producentów ubrań oznacza to bowiem, że są oni w stanie projektować i tworzyć nowe wzory swoich kolekcji w znacznie szybszym tempie i przy znacznym obniżeniu kosztów produkcji. 

Skanowanie całej postaci za pomocą skanera 3D

 

 

 

Wdrożenia skanerów 3D w mediach


Skanery Artec 3D zastosowano podczas produkcji takich filmów, jak „Czarna błyskawica”, „Opowieści z Narni”, „Harry Potter”, „World War Z” oraz „Teoria wielkiego podrywu" ("Big bang theory") Artykuł na ten temat znajdziesz tutaj:

Film Making of "August 8th":

Skanowanie 3D piłkarzy reprezentacji Brazylii:

 

 

Skanery 3D dla medycyny i ergonomii

 

 

Skanery 3D mają bardzo szerokie zastosowanie w medycynie i pokrewnych dziedzinach nauki. Umożliwiają przeprowadzenie szybkiego, bezdotykowego, dokładnego i bezpiecznego pomiaru. Oferowane przez nas urządzenia używane są wszędzie tam, gdzie potrzebny jest model 3D części ludzkiego ciała.

Są powszechnie stosowane przy produkcji wyrobów indywidualnie dopasowanych do sylwetki.

Wykorzystanie w technologii światła strukturalnego sprawia, że skanowanie 3D jest w 100% bezpieczne dla żywych organizmów. Skanery nie wytwarzają promieniowania magnetycznego, które mogłoby uszkodzić lub nawet zniszczyć aparaturę medyczną. Dodatkowo, skanery są lekkie i wygodne- nie istnieje konieczność stosowania żadnych markerów. Są zasilane na baterie, dzięki czemu można je stosować w dowolnym miejscu.

Dzięki powyższym atutom oferowane przez nas skanery 3d są z powodzeniem używane w branży medycznej. 

 

 Przykładowe zastosowania skanerów 3d w medycynie:

 

Chirurgia plastyczna: wizualizowanie efektów operacji plastycznej

Szczególne szerokie zastosowanie skanerów 3D dotyczy chirurgii szczękowo-twarzowej. Są one bardzo przydatne przy projektowaniu i produkcji indywidualnie dopasowanych implantów czaszki, ucha, nosa, implantów szczękowych.

 

 

Operacje plastyczne:


Ortopedia:

Badanie wad postawy człowieka, deformacji kończyn, lejkowatości klatki piersiowej oraz projektowanie gorsetów ortopedycznych, stabilizatorów, butów i wkładek ortopedycznych.


Protetyka:

Projektowanie i produkcja implantów, protez szczękowych.

Skan 3D kikuta


Dermatologia:

Badanie zmian skórnych i monitorowanie postępów leczenia, badanie głębokości ran, blizn oraz innych defektów skóry.

 

Opieka pourazowa: 

 Projektowanie i produkcja egzoszkieletów;

Projektowanie i produkcja łusek

Projektowanie i produkcja gorsetów

Projektowanie i produkcja każdego typu ortez;

Projektowanie i produkcja pionizatorów;

gorsety 3D


 Ergonomia:

Projektowanie foteli, krzeseł, mebli wypoczynkowych, uchwytów oraz wszelkich elementów, z którymi człowiek ma kontakt fizyczny.

 

Skanery 3D Ergonomia

 

• Inne zastosowania:

 

Skanery służą do kontroli jakości pomiarowej wyrobów, do obliczania np. ilości potrzebnego materiału przeznaczonego do przeszczepu lub wielkości protezy.

 

Podsumowując do głównych zalet skanerów 3D zaliczamy:

 

·         Szybkość - skanowanie zajmuje od kilku sekund do paru minut;

·         Dokładność - precyzyjne dane pomiarowe oraz powtarzalność wyników przy każdym skanowaniu;

·         Bezdotykowość - pomiary przeprowadzane bez konieczności dotykania pacjenta;

·         Bezpieczeństwo - w porównaniu do tomografii oraz skanerów laserowych, do tworzenia obrazu skanery 3D wykorzystują źródło nieszkodliwego światła białego;

·         Elastyczność - umożliwiają skanowanie zarówno prostych, jak i bardzo skomplikowanych kształtów;

·         Czystość - brak konieczności wykonywania kłopotliwych odlewów gipsowych;

·         Lekkość - ważą zaledwie 0,85 kg;

·         Mobilność - pozwalają na pracę na baterii;

·         Łatwość obsługi - pomiar skanerem może przeprowadzić każdy, brak potrzeby zatrudniania dodatkowych osób.

 

 

 

 

 

Zastosowanie skanerów 3D w przemyśle

- kontrola jakości 

 

 

Skanery 3D Artec są łatwe w użyciu, przyjazne użytkownikowi, dokładne i szybkie. Dzięki tym cechom można je użyć do skanowania obiektów o różnorodnych kształtach, różnych rozmiarach i stopniach skomplikowania.Dzięki temu znalazły zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu m.in. w kontroli jakości i inżynierii odwrotnej.

Inżynieria odwrotna (ang. reverse engineering) - to proces o charakterze rekonstrukcyjnym. Polega na uzyskaniu trójwymiarowego modelu wirtualnego danego obiektu fizycznego.
Za pomocą naszych skanerów 3D, użytkownik może utworzyć brakującą dokumentację techniczną płaską lub trójwymiarową obiektów fizycznych, bez konieczności czasochłonnego projektowania takiego obiektu od podstaw (Geomagic DesignX). Na podstawie uzyskanych wyników można wykonać kopię danego elementu, przez eksport modelu bryłowego na obrabiarkę CNC, zaprojektować formę odlewniczą oraz formę wtryskową do dalszej produkcji.
Uzyskanie cyfrowego modelu 3D umożliwia modyfikacje danego obiektu lub projektowanie nowych elementów w oparciu o zmierzony obiekt.

 skanery 3D inżynieria odwrotna

Skanowanie 3D fotela Artec:

 

Inżynieria odwrotna z użyciem ręcznych skanerów 3D Artec:

 Skanowanie 3D w celu uzyskania modelu CAD:

 

Kontrola jakości a skanery 3D


Skaner 3D to precyzyjne urządzenie pomiarowe, które pozwala na przeprowadzenie szybkiej i dokładnej kontroli jakości. Umożliwia on porównanie wyprodukowanego elementu z modelem referencyjnym CAD. Proces kontroli jakości odbywa się poprzez wygenerowanie kolorowej mapy odchyłek (Geomagic Control, Geomagic Verify), przeprowadzenie kontroli wymiarów i szczegółową analizę. Na podstawie tych danych zostaje sporządząny pełen raport kontroli jakości w formie PDF 3D zawierający powyższe informacje.

Skaner 3d Artec:


Skanowanie 3D do kontroli jakości wymiarowej produktów SMARTTECH 3D quality control:

 

model z viewshape – klucz: http://viewshape.com/shapes/myld3qw7wee