Skanery 3D w przemyśle drzewnym i meblarstwie

 

 

skaner 3D space spider rzeźba

Innowacyjne urządzenia technologiczne - m.in. precyzyjne mobilne skanery 3D umożliwiające bezdotykowe pomiary znajdują coraz większe zastosowanie w przemyśle drzewnym i sektorze meblarskim. W procesie rekonstrukcji starych rzeźb i renowacji zabytków skanery 3D spełniają zasadniczą rolę. Jednak coraz częściej są wykorzystywane w procesie projektowania i produkcji mebli ułatwiając prace projektantkom. Obecnie skanery 3D wykorzystuje się nie tylko mebli tworzonych na indywidualne zlecenie, lecz także tych do produkcji seryjnej.

Projektanci mebli coraz częściej sięgają po nowoczesny sprzęt do projektowania mebli i różnorodnych detali dekoracyjnych z drewna. Drewniane elementy dekoracyjne, ornamenty, zdobione fronty szafek, ramy luster i obrazów, wieszaki, klamki, gałki, kołatki oraz bogato zdobione meble, rzeźby cdrewaniane, posągi i altanki ogrodowe z drewna można wykonać lub odwtorzyć posługując się nowoczesnymi technologiami.

 

SKANOWANIE 3D Artec W OBRÓBCE DREWNA

Możliwość integracji skanerów 3D Artec (pliki STL) z systemem ZW3D umożliwia również renowację i rekonstrukcję zniszczonych mebli, wykonanie kopii i odtwarzanie złożonych detali, rzeźbionych ornamentów i zdobień.  

Oto przykład projektu ramy w eklektycznym stylu: cały projekt wykonany w programie ZW3D zintegrowany system CAD/CAM w połączeniu z procesem skanowania 3D za pomocą skanera Artec Space Spider i obróbką w programie ZBrush.

skanery 3d projektowanie cad elementów z drewna

Oprawa ramy ze zdobieniami zaprojektowania i wykonana w programie ZW3D CAD/CAM. Motywy roślinne ramy wykonane za pomocą operacji wyciągnięcia w programie CAD.

Głowa hinduskiej bogini na szczycie ramy zeskanowana skanerem 3D Space Spider, a następnie wymodelowana w programie 3D ZBrush.

Render ramy wykonany w programie KeyShot . Obróbka ramy w programie CAD ZW3D z uwzględnieniem optymalizacji produkcji.

 

Rzeźby drewniane - repliki wykonane przy użyciu skanera 3D Space Spider

Skanowanie 3D przy pomocy skanera Artec polega na przemieszczaniu skanera dookoła obiektu w taki sposób, aby wskazać mu wszystkie powierzchnie, które operator chce odwzorować.

W trakcie procesu skanowania od razu budowany jest model 3D, dzięki czemu operator na bieżąco śledzi na ekranie komputera efekty swojej pracy i całkowicie kontroluje przebieg procesu. Artec Space Spider - mobilny skaner 3D o niewielkich rozmiarach - pozwala uzyskać kompletny model 3D całego obiektu bez potrzeby przerywania pomiaru. Jeśli dostęp do konkretnego obiektu jest utrudniony, obiekt jest bardzo duży lub występują inne okoliczności niesprzyjające skanowaniu w jednym przejściu, bez trudu można wykonać część pomiaru, a następnie przerwać go, po czym zeskanować kolejne, brakujące fragmenty. 

 

skanowanie 3D drewniana kasetka

 skanowanie 3D maski

 

Proces skanowania 3D przedmiotów wykonanych z drewna za pomocą skanera Artec Space Spider. Skaner Spider wykorzystuje do pomiarów wiązke światła niebieskiego i służy głównie do skanowania złożonych detali i przedmiotów niewielkich charakteryzujących się zdobieniami, typu: ornamenty, płaskorzeźby, dekoracje drewniane.

 

 

 

skan 3D rzeźby drewnianej  skan 3D uzyskany w czasie rzeczywistym  

 

 Dopasowanie skanów 3D

Program Artec Studio zawiera algorytmy daje możliwość połączenia kilku takich skanów w jeden spójny model w łatwy sposób. Nie ma potrzeby oklejania modelu znacznikami czy precyzyjnego wskazywania punktów wspólnych na łączonych skanach.

 

Gdy proces skanowania 3D przebiega z przerwami i chcemy połączyć dwa skany w jeden, wystarczy wskazać na nich co najmniej trzy punkty wspólne (można określić przybliżone lokalizacje), a oprogramowanie bez trudu dopasuje skany na bazie geometrii i tekstury. Oczywiście jest możliwość dołączenia kolejnych fragmentów w razie potrzeby. Po złączeniu pojedynczych skanów w jeden wystarczy wygenerować spójny model 3D.

 

skanery 3D rzeźba

Rzeźba drewniana odtworzona na podstawie gotowego wzorca w procesie skanowania 3D skanerem Space Spider. Rendering: program KeyShot.

 

 

skanery 3D w projektowaniu mebli

Projekt ozdobnej skrzynki w stylu kolonialnym wykonano za pomocą skanera 3D. Stół zaprojektowany w programie ZW3D (toczone nogi)