O NAS

3D MASTER oferuje kompleksowe, wszechstronne i nowoczesne rozwiązania z zakresu wykorzystania technologii 3D w wielu dziedzinach, m.in: przemysł, inżynieria odwrotna, nauka i edukacja, medycyna, muzealnictwo i grafika komputerowa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: precyzyjne urządzenia pomiarowe skanery 3D oraz zintegrowane oprogramowanie 3D CAD/CAM. Proponujemy także usługi skanowania 3D i druku 3D. Jesteśmy renomowanym dystrybutorem systemów CAD 3D / CAM - ZW3D, oprogramowania dla maszyn CNC. W ofercie proponujemy drukarki 3D i urządzenia dodatkowe. Świadczymy usługi doradztwa technicznego i szeroki zakres specjalistycznych szkoleń - w ofercie m.in. szkolenie CNC. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na kompleksową realizację wdrożeń w myśl naszej idei - "Od pomysłu do realizacji".

 

Skanery 3D rzucają nowe światło na tajemnice Terakotowej Armii w Chinach

 

Naukowcy z Northwest University w Chinach używają skanerów 3D do digitalizacji szczątków czaszek i kości kobiet znalezionych w mogiłach wokół Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin, Qin Shi Huang. Nekropolia jest miejscem "Terakotowej Armii", stanowiąc kolekcję tysięcy posągów naturalnej wielkości figur przedstawiających wojskowych i koni.

skanowanie 3D Terakotowa Armia Chiny

Stacja BBC wyemitowała niedawno film dokumentalny pod tytułem "Najwspanialszy Grób na Ziemi. Sekrety starożytnych Chin". W tym programie w oparciu o przeprowadzone badania ujawniono jakoby to starożytni greccy artyści  brali udział w projektowaniu sławnej chińskiej Terakotowej Armii, kolekcji rzeźb przedstawiających wojska Pierwszego Cesarza Chin Qin Shi Huang. Odkrycia te wzbudziły ogromne zainteresowanie  opinii publicznej jako jedne z najbardziej niesamowitych dokonań archeologicznych w historii ludzkości, co skłoniło firmę prowadzącą prace badawcze przy użyciu skanerów 3D Artec do ujawnienia swojej roli w tym wyjątkowym osiągnięciu.

 

Według firmy Artec, naukowcy z Uniwersytetu Północno-Zachodniego, położone w Xi'an, Chiny, zdołali przy użyciu skanerów 3D Artec uchwycić kształty i fakturę czaszek oraz innych kości młodych kobiet znalezione w grobach położonych wokół starożytnego mauzoleum, które rozciąga się niemal na  cztery mile. Dzięki badaniom za pomocą skanerów 3D i cyfrowym obrazom starożytnych szczątków, naukowcy byli w stanie zrozumieć więcej na temat pochodzenia i roli tych kobiet , uchylając częściowo skrawki tajemnic skrywanych wokół starożytnego grobowca i jego 38-letniej budowy.

skanowanie 3D szczątków Terakotowa Armia

skanery 3D artec rekonstrukcja model 3d

skanowanie 3D terakotowa armia badania

Skanowanie 3D i modelowanie starożytnych szczątków. Zdjęcia: BBC / Northwest University

"Praktyka skanowania 3D szybko stała się ważnym i użytecznym narzędziem stosowanym dla ochrony dziedzictwa historycznego zarówno na miejscu, jak i w laboratorium", deklaruje Artem Yukhin, prezes i dyrektor zarządzający firmy Artec 3D. "Zdolność do łatwego tworzenia szczegółowych modeli 3D jest nieoceniona, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z artefaktami i szczątkami sprzed 2000 lat, które z uwagi na upływ czasu nieuchronnie ulegają rozkładowi. Proces skanowania 3D umożliwia również ekspertom w dziedzinie archeologii, paleontologii i antropologii prowadzić współpracę na całym świecie. "

Podczas badań pomiarowych (w procesie skanowania 3D w mauzoleum w Xi'an, naukowcy Z Uniwersytetu Northwest użyli ręcznego skanera 3D Artec Spider. Spider jest w stanie przetwarzać nawet milion punktów na sekundę działając w rozdzielczości do 0,1 mm z dokładnością do 0,05 mm. Skaner 3D rejestruje (mierzy) geometrię przedmiotu emitując światło niebieskie, które pozwala obliczyć odległość za pomocą siatek trójkątów. Tym razem skaner 3D Spider uzyskał teksturę kości z najdrobniejszymi szczegółami, które mogłyby być widziane już podczas rzeczywistego procesu skanowania, jak i w ostatecznym modelu 3D" – relacjonuje Li Kang, badacz na Wydziale Geologii Uniwersytetu Northwest. "Oprócz wykorzystywania technologii 3D dla ochrony dziedzictwa kulturowego, Uniwersytet współpracuje także z policją i używając skanerów 3D Artec do rekonstrukcji twarzy."

Artec space spider skaner 3D

Skaner 3D Artec Spider 

W oparciu o dane uzyskane z tomografii komputerowej CT, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Northwest stworzyli własną bazę medyczną złożoną z ponad 2000 modeli 3D głów Chińczyków, które mogą być posłużyć do tworzenia siatek modeli 3D w celu rekonstrukcji twarzy niezidentyfikowanych czaszek, takich jak odkryte starożytne szczątki lub ofiary przestępstw. Takie techniki jak skanowanie 3D i metody opracowania skanów 3D mogą być wykorzystywane przez naukowców do ustalania, czy starożytny „obiekt” mógł rzeczywiście przybyć z Grecji, aby przekazać swoje artystyczne doświadczenia chińskim rzeźbiarzom.

Dane uzyskane w procesie skanowania 3D zostały wykorzystane przez kolejne grupy badawcze, aby dowiedzieć się więcej na temat starożytnego grobowca, a w szczególności Terakotowej Armii. Dwa lata temu, naukowcy z University College w Londynie rozpoczęli badania  z wykorzystaniem technologii 3D w celu ustalenia, czy posągi niemalże 8000 żołnierzy z Terakotowej Armii wykonano w oparciu o modele prawdziwych ludzi. Po uzyskaniu skanów 3D wielu twarzach z tych posągów ", naukowcy byli w stanie przeanalizować modele 3D i spróbować ustalić, czy różnice w rysach twarzy i minach były efektem artystycznej ekspresji czy też posągi zostały przeznaczone do przedstawiania pojedynczych żołnierzy różnych grup etnicznych lub nawet narodowości.

skanowanie 3D grobowiec terakotowa armia

Skanery 3D Teraktowa Armia odkrycie 1

 Skanowanie 3D terakotowa armia posągi

Skanery 3D Artec Terakotowa Armia

Miniaturki z Terakotowej Armii.