O NAS

3D MASTER oferuje kompleksowe, wszechstronne i nowoczesne rozwiązania z zakresu wykorzystania technologii 3D w wielu dziedzinach, m.in: przemysł, inżynieria odwrotna, nauka i edukacja, medycyna, muzealnictwo i grafika komputerowa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: precyzyjne urządzenia pomiarowe skanery 3D oraz zintegrowane oprogramowanie 3D CAD/CAM. Proponujemy także usługi skanowania 3D i druku 3D. Jesteśmy renomowanym dystrybutorem systemów CAD 3D / CAM - ZW3D, oprogramowania dla maszyn CNC. W ofercie proponujemy drukarki 3D i urządzenia dodatkowe. Świadczymy usługi doradztwa technicznego i szeroki zakres specjalistycznych szkoleń - w ofercie m.in. szkolenie CNC. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na kompleksową realizację wdrożeń w myśl naszej idei - "Od pomysłu do realizacji".

Skanery 3D Artec pomogły dokonać odkrycia

Homo Naledi

 

skanery 3D odkrycia archeologiczne 

 

Artec 3D, lider w produkcji profesjonalnego sprzętu i oprogramowania 3D, ogłosił, że ręczny skaner 3D Eva i kompatybilne oprogramowanie Artec Studio zostały wykorzystane do odkrycia starożytnego gatunku Homo Naledi. To niezwykłe odkrycie naukowe miało miejsce w pobliżu Johannesburga, RPA, w komorze Dinaledi jaskini Rising Star. 

Wyprawa badawcza prowadzona była pod kierunkiem Lee Berger'a, Profesora Katedry Ewolucji Człowieka i  Upowszechniania Nauki z Uniwersytetu w Witwatersrand, miała na celu potwierdzenie odkrycia gatunku Homo Naledi. W roku 2013 na wieść o istnieniu miejsca, w którym znajdują się szczątki tego gatunku. Profesor Berger podjął pierwsze próby przygotowawcze do przeprowadzenia badań naukowych na tym obszarze.

 

Skanowanie 3D odkrycie archeologiczne

 

Biorąc pod uwagę niedostępność miejsca, w którym znaleziono szczątki - płytki i niewielki rozmiar podziemnych korytarzy oraz szerokość komory, wiadomo było, że to naukowe przedsięwzięcie będzie nie lada wyzwaniem.

 

skanowanie 3D odkrycie RPA 01

 

Istniało bowiem ogromne ryzyko kompletnego zniszczenia szczątków ze względu na ich trudno dostępne położenie w czeluściach jaskini. Dodatkowym utrudnieniem było niebezpieczeństwo  zalania ich przez obfite deszcze. Jednak przy pomocy innowacyjnych rozwiązań – skanerów 3D antropolodzy z Uniwersytetu w Witwatersrand bez trudu poradzili sobie z tym wyzwaniem.  Wykorzystując do pracy mały ręczny skaner 3D udało im się szybko i dokładnie zbadać miejsce tego niecodziennego odkrycia. 

Przy pomocy najnowszych technologii – skanerów 3D marki Artec zespół naukowców zdołał wydobyć 1 550 fragmentów szczątków w ciągu zaledwie pięciu tygodni.

 

skaner 3D EVA artec archeologia

 

Skaner ręczny Eva umożliwił badaczom pracę i usprawnił ja dzięki swojej niewielkiej wadze i mobilności. Skaner Eva nie wymaga dużego zakresu ruchu i jest prosty  do użycia, a rezultaty jego pracy – skany 3D mają wysoką rozdzielczość i pełną teksturę.

Posługując się skanerami 3D Eva podczas prac archeologicznych w jaskini, zespół odkrywców miał możliwość skanować dany obszar, stworzyć wizualizację środowiska i miejsca wykopalisk oraz przekazać to wszystko ekipie badaczy znajdującej się poza jaskinią. 

 

skaner 3D EVA archeologia

 

To pozwoliło grupie naukowców pracujących na zewnątrz jaskini zobaczyć to konkretne miejsce w taki sposób, jakby znajdowali się w środku i dostarczyć niezbędne wskazówki oraz wytyczne dotyczące odkrycia. Po procesie skanowania, program Artec Studio zostało wykorzystane do usprawnienia procesu łączenia plików cyfrowych, umożliwiając badaczom szybką analizę danych.

 

skaner 3D EVA odkrycie archeologiczne

 

"Byłem zaskoczony jak wysoce zaawansowana technologia może być łatwa i precyzyjna nawet w trudnych warunkavch pracy" - deklaruje Ashley Kurger, paleontolog z Uniwersytetu w Witwatresrand. "Zespół naukowców nauczył się, jak używać skanerów w ciągu godziny. Korzystanie z  technologii skanowania 3D znacznie przyspieszyło proces wykopalisk, zmniejszając czas trwania niektórych zadać do kilku minut. W takich projektach jak ten, kości muszą być zarejestrowane na własną rękę, jak również w stosunku do wykopalisk. Zwykle, obejmuje to ręczne rejestracje miejsca wykopalisk i użycie znaczników. Technologia 3D firmy Artec była w stanie znacznie usprawnić ten proces, pomimo bardzo trudnych i ograniczających warunków.

 

skaner 3D EVA archeo

 

"Jak w przypadku ochrony projektu, środowisko jest zawsze zmienione w momencie styku" powiedział Artyom Yuhkin, prezes i dyrektor generalny firmy Artec 3D. "Technologia skanowania 3D jest umożliwiona zespołom, takim jak ten, do działania z pewnością, że przechwycone dane będą prawdziwe i wiarygodne, zanim miejsce zostanie zagrożone. Co więcej, te projekty mogą być zakończone w krótszym czasie. Wykorzystując skanowanie 3D, projekt trwający przez dekady można zrealizować w zaledwie kilka tygodni.

Projekt w jaskini Rising Star jest jeszcze w trakcie realizacji, a jego zespół nadal analizuje uzyskane dane i bada ich konsekwencje dla historii ludzkości. Prace koncentrują się wykorzystaniu  danych 3D, w oparciu o najnowsze technologie i metody tak, aby mógł zostać wydany w tym roku.