O NAS

3D MASTER oferuje kompleksowe, wszechstronne i nowoczesne rozwiązania z zakresu wykorzystania technologii 3D w wielu dziedzinach, m.in: przemysł, inżynieria odwrotna, nauka i edukacja, medycyna, muzealnictwo i grafika komputerowa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: precyzyjne urządzenia pomiarowe skanery 3D oraz zintegrowane oprogramowanie 3D CAD/CAM. Proponujemy także usługi skanowania 3D i druku 3D. Jesteśmy renomowanym dystrybutorem systemów CAD 3D / CAM - ZW3D, oprogramowania dla maszyn CNC. W ofercie proponujemy drukarki 3D i urządzenia dodatkowe. Świadczymy usługi doradztwa technicznego i szeroki zakres specjalistycznych szkoleń - w ofercie m.in. szkolenie CNC. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na kompleksową realizację wdrożeń w myśl naszej idei - "Od pomysłu do realizacji".

Sagrada Familla zostanie ukończona dzięki skanerom 3D 

 

Technologia drukowania 3D jest obecnie jednym z głównych narzędzi używanych przy budowie barcelońskiej katedry Sagrada Familia. Dzięki nowej technologii 3D budowany od ponad 130 lat budynek uda się prawdopodobnie ukończyć w połowie przyszłej dekady.

 

Sagrada Familia

 

Sagrada Familia, jeden z najsłynniejszych zabytków Barcelony, powstaje już od 133 lat. Kamień węgielny pod katedrę wmurowano w 1882 r., a rok później przejął ją znany już wówczas architekt Antonio Gaudi. Ten sławny kataloński architekt projektował i budował świątynię przez kolejne 43 lata aż do swojej śmierci w 1926 r. Wówczas budowla była ukończona zaledwie w 20 %. Do dziś dnia spektakularne dzieło Gaudiego nie zostało ukończone.

Jedną z głównych przyczyn rekordowo długiego czasu trwania budowy jest skomplikowanie projektu. Gaudi, secesyjny architekt, zaprojektował liczne zdobienia fasady nawiązujące do biblijnych symboli, a każdy detal jest niepowtarzalny. Ze względu na stopień skomplikowania detali i różnorodność zdobień projekty Gaudiego są tak niepowtarzalne i zapewniają mi czołowie miejsce na światowej liście najbardziej kreatywnych architektów. Jak podaje BBC, współcześni architekci zapowiadają, że ukończenie całego budynku zajmie im jedenaście lat. Wszystko to dzięki najnowszym technologiom 3D: skanerom i drukarkom. 

Od początku XXI wieku przy budowaniu katedry wykorzystuje się skanery 3D, aby odtworzyć poszczególne wzory i elementy świątyni zaprojektowane przez genialnego architekta. Architekci i budowniczowie Katedry korzystają z możliwości skanowania 3D i drukowania, dzięki czemy mogą odtwarzać zaprojektowane przez Gaudiego szczegóły w skali budowanej bazyliki.

 

Prawie niemożliwe do narysowania

"Ze względu na złożoność powierzchni i kształtów praca nad projektami Gaudiego w dwóch wymiarach nie ma sensu. Swoje wyjątkowo skomplikowane projekty Gaudi również tworzył od razu w postaci makiet. Konstrukcja jest prawie niemożliwa do narysowania" - deklaruje Jodi Coll, naczelny architekt bazyliki Sagrada Familia.

„Antonio Gaudi pozostawił po sobie również rysunki detali, ale są one na tyle skomplikowane, że korzystanie z tradycyjnych projektów architektonicznych jest mało efektywne” - wyjaśnia Peter Sealy ze szkoły projektowania Uniwersytetu Harvard. – „Natomiast jego rysunki oraz makiety można w łatwy sposób przenieść na gipsowe modele” - dodaje.

W tym celu już od 2001 roku inżynierowie i architekci wykorzystują technologię drukowania 3D, rozwijaną od lat 80-tych XX wieku. Skanery 3D skanują oryginalne makiety i projekty Gaudiego, a następnie drukarki 3D odtwarzają warstwa po warstwie detale w prawdziwej skali budowanego gmachu. Cały proces zabiera maksymalnie kilka godzin.

Dodatkową zaletą używanego materiału (podobnego do gipsu) jest jego plastyczność, co pozwala wyspecjalizowanym rzemieślnikom na wygładzanie go i ewentualne poprawki ręczne. Na podstawie gipsowych modeli odlewa się ich betonowe kopie w skali 1:1.

„Ogranicza nas właściwie tylko brak części projektów i modeli Gaudiego doszczętnie zniszczonych podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-39. Wszystko to, co przetrwało może być zeskanowane i wydrukowane w 3D” - dodaje Coll.

 

18 wież zgodnie z liczbą apostołów i ewangelistów

To właśnie zniszczenie większości planów podczas wojny domowej w Hiszpanii - obok trudności finansowych i technicznych - opóźniło ukończenie budynku o dziesięciolecia.

Jak będzie wyglądała ukończona budowla? Fundacja, która objęła patronat nad Katedrą zaprezentowała filmową wizualizację świątyni. Bazylika zyska m.in. kilka nowych strzelistych wież. Finalnie zbudujemy aż 18 wież – dokładnie tyle, ilu było apostołów i ewangelistów. Najwyższe z nich osiągną  75 m wysokości. 

Oto wizualizacja 3D projektu ukończonej katedry:

A wszystko to dzięki wykorzystaniu osiągnięć nowoczesnych technologii 3D. Zrealizowany projekt będzie najlepszą rekomendacją dla urządzeń 3D.