O NAS

3D MASTER oferuje kompleksowe, wszechstronne i nowoczesne rozwiązania z zakresu wykorzystania technologii 3D w wielu dziedzinach, m.in: przemysł, inżynieria odwrotna, nauka i edukacja, medycyna, muzealnictwo i grafika komputerowa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: precyzyjne urządzenia pomiarowe skanery 3D oraz zintegrowane oprogramowanie 3D CAD/CAM. Proponujemy także usługi skanowania 3D i druku 3D. Jesteśmy renomowanym dystrybutorem systemów CAD 3D / CAM - ZW3D, oprogramowania dla maszyn CNC. W ofercie proponujemy drukarki 3D i urządzenia dodatkowe. Świadczymy usługi doradztwa technicznego i szeroki zakres specjalistycznych szkoleń - w ofercie m.in. szkolenie CNC. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na kompleksową realizację wdrożeń w myśl naszej idei - "Od pomysłu do realizacji".

Jurassic World powstał dzięki skanerom 3D

 

Jurassic dinosaur small

 

Film Świat Jurajski (ang. Jurassic World) pobił rekord sprzedaży biletów już podczas weekendowego otwarcia kas kinowych, podnosząc tym samym poprzeczkę twórcom efektów specjalnych, podobnie jak trzy poprzednie części Parku Jurajskiego. Jesteśmy dumni z faktu, że nasi klienci z firmy Legacy Effects przyczynili się do osiągnięcia tak ogromnego sukcesu kasowego dzięki zastosowaniu skanera 3D Artec. Dzięki niemu stworzyli najbardziej realistyczne dinozaury jakie kiedykolwiek widziało światowe kino!

Powstał naprawdę świetny film, a my zza kulisów możemy podglądać artystyczny kunszt, z jakim opracowane zostały efekty specjalne. To właśnie one przyczyniły się do stworzenia jednej z najważniejszych scen, podczas której głowa i szyja dinozaura wchodzą w interakcje z  głównymi bohaterami filmu. Niesamowity jest naturalny wygląd, ruchy i mimika dinozaura – część animacyjna ma tu zasadnicze znaczenie.

W jaki sposób zespół LE stworzył tak naturalnie wyglądającego dinozaura?

Proces tworzenia dinozaura był dość złożony, jak można to zauważyć w filmie. Największe znaczenie ma dla nas fakt jak Skaner 3D Artec pozwolił zaoszczędzić cały dzień pracy ekipy filmowej. Zaczęli od frezowania głowy i szyi dinozaura, potem dopracowali szczegóły, następnie współwłaściciel LE, John Rosengrat’a zgodził się ze  „Stevenem Spielbergiem, który ustalił razem  z Colinem [Trevorrow, reżyserem], że głowa musi być większa.”

skaner 3D artec Jurassic World

W epoce „przed 3D”, musieliby zacząć wszystkie prace od samego początku, ale na ich szczęście posiadali ręczny skaner 3D Artec MH. Jest to wprawdzie już starszy model, jednak nadal świetnie spisuje się przy tworzeniu rewelacyjnych efektów specjalnych.

Gdy zespół otrzymał zlecenie, aby przeskalować model, wykorzystał do tego skaner 3D MH. Jego pracę pokazującą przebieg całego przedsięwzięcia możecie zobaczyć na filmie video. Skaner 3D zaczął pracę o 1:19. Inżynierowie z zespołu LE szybko znaleźli rozwiązanie stosując tzw. szybkie prototypowanie – zeskanowali fizyczny model,  aby przetworzyć go przy użyciu skanera 3D Artec MH w model 3D, a następnie łatwo zmodyfikować w programie CAD.

skanowanie 3D dinozaury

„Zeskanowaliśmy to, co artysta wyrzeźbił w tradycyjny sposób i gdy model znalazł się już w komputerze, łatwo mogliśmy go przeskalować do naszych potrzeb” – opowiada Jason Lopes, główny inżynier systemowy LE. „Więc, zamiast zaczynać od początku, mogliśmy zaoszczędzić naprawdę sporo godzin pracy”. 

 

Skaner 3D Artec MH posłużył za model urządzenia, na podstawie którego opracowano i zbudowano skaner 3D Eva, ręczny skaner nowej generacji. Obydwa skanery mają taką samą rozdzielczość 3D, dokładność punktową i liniowe pole widzenia, lecz Eva skanuje szybciej, dodatkowo posiada 5 razy większą dokładność. Ponad to renderuje teksturę skanowanego obiektu, co oznacza, że otrzymamy w pełni kompletny model 3D w kolorze.