O NAS

3D MASTER oferuje kompleksowe, wszechstronne i nowoczesne rozwiązania z zakresu wykorzystania technologii 3D w wielu dziedzinach, m.in: przemysł, inżynieria odwrotna, nauka i edukacja, medycyna, muzealnictwo i grafika komputerowa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: precyzyjne urządzenia pomiarowe skanery 3D oraz zintegrowane oprogramowanie 3D CAD/CAM. Proponujemy także usługi skanowania 3D i druku 3D. Jesteśmy renomowanym dystrybutorem systemów CAD 3D / CAM - ZW3D, oprogramowania dla maszyn CNC. W ofercie proponujemy drukarki 3D i urządzenia dodatkowe. Świadczymy usługi doradztwa technicznego i szeroki zakres specjalistycznych szkoleń - w ofercie m.in. szkolenie CNC. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na kompleksową realizację wdrożeń w myśl naszej idei - "Od pomysłu do realizacji".

Skanery 3D Artec w służbie polskiej archeologii – badania w Machu Picchu

Informowaliśmy już o wykorzystaniu skanerów 3D w serialu telewizyjnym. Przy ich pomocy stworzono model 3D, który potem został wydrukowany na drukarce 3D. Tym razem skanery 3D marki Artec miały swój udział w wyprawie naukowej. Posłużyły mianowicie do badania nowo odkrytego obiektu w Narodowym Parku Machu Picchu w Peru. Podczas prowadzenia prac inwentaryzacyjnych Dyrektor Parku Fernando Astete Victoria dokonał odkrycia pozostałości budowli będącej prawdopodobnie obserwatorium astronomicznym. Do zbadania tego wyjątkowego zabytku zaprosił polskich naukowców: prof. Mariusza Ziółkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Jacka Kościuka z Politechniki Wrocławskiej. Za pomocą skanerów 3D polsko-peruwiańska ekipa badawcza stworzyła przestrzenny modelobserwatorium. To w dużej mierze przyczyniło się również do ustalenia przeznaczenia budowli i określenia jej roli w kulturze Inków.

Skanery 3D marki Artec mają niewielkie rozmiary oraz są mobilne, co umożliwiają dotarcie do miejsc niedostępnych, w których odnaleziono unikatowe kamienne płaskorzeźby. Niewielka waga i ergonomia skanerów 3D miały kluczowe znaczenie w stworzeniu kompletnego obrazu budowli, ponieważ umożliwiły uzyskanie dokładnego obrazu w stosunkowo szybkim czasie.

Polacy uczestniczyli także w badaniach na terenie twierdzy Saqsaywaman w Cusco (na fotografii), gdzie również wykorzystano ręczne skanery 3D. Wygodne w obsłudze i precyzyjny skaner 3D marki Artec wraz ze specjalistycznym oprzyrządowaniem udostępniła naukowcom firma 3D Master. Obserwatorium odkryte w Machu Picchu to obecnie drugi na świecie tak zaawansowany obiekt inkaski tego typu. Polscy naukowcy pracują w peruwiańskim Parku od roku 2008 na mocy umowy zawartej między Uniwersytetem Warszawskim a delegaturą Ministerstwa Kultury Peru w Cusco.

Zapraszamy do współpracy instytuty naukowe, muzea i obiekty dziedzictwa narodowego. Świadczymy usługi skanowania 3D - to bezdotykowe, precyzyjne pomiary w wyniku których można tworzyć cyfrowe kolekcje dzieł sztuki, archiwizować zbiory muzealne, a także organizować wirtualne muzea dostępne szerokiej publiczności - również muzeum online.